• https://www.facebook.com/pages/Nuh-Sevdal%C4%B1lar%C4%B1/1639195856299594?ref=bookmarks&__nodl
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret737359
Site Haritası
Saat

Tarihi

KÖYÜMÜZÜN TARİHİ

Beldemiz Nuh Kasabası, Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa İlçesine bağlı, Kumalar Dağının kuzey eteklerinde kurulmuş yemyeşil şirin bir beldedir. Belde Küçük Sincanlı Ovasında 5 yerleşim yerinden biridir. Aynı ovada Taşoluk(Mahmarı), Savran(Serban), Akharım kasbalarıyla ve Çiğiltepe(Hacan) Köyü ile komşudur.Ovanın Güneyinde yer alan Nuh, en eski yerleşim yeridir. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Kasabanın geçmişi Hititlere ve Frigyalılara kadar dayanır.Şu anda bu kalıntılardan ne yazıkki beldede bir şey kalmamıştır. Gedikarkası,Karakaya bölgesi, Hüyük, Harımarası bölgelerinde 40-50 yıl önce kırılmış çanak çömlek, mezar kalıntılarının varlığından bu kanıya varılmaktadır. Beldemiz Nuh Köyü iken 1972 yılında belde olmuştur. 2014 yılımda da tekrar köy olmuştur. Tipik bir Anadolu Köy ve Kasabası gibi yıllardır dışarıya göç vermektedir. Halkın geçim kaynağı tarım - hayvancılık ve taşçılığa dayanmaktadır. Kasabamız Afyonkarahisar'a 42 km., Sinanpaşa'ya 33 km., Sandıklı'ya 28 km uzaklıktadır.

TARİHİ: Sincanlı tarihte iki parça halinde yer almıştır. Küçük Sincanlı ve Büyük Sincanlı… Nuh Köyü Küçük Sincanlı’da yer alan ve en eski yerleşim yeri olma özelliği ile her konuda vurduğu damgayı haliyle tarihe de vurmuştur. Sularını Karadirek çayına boşaltan Küçük Sincanlı ovasında Nuh Köyü denizden 1.200 Metre yüksekliktedir. Küçük Sincanlı ovası 1.300 metre yükseklikte Hasan Beli ve 1.280 metre yükseklikte Damlalı boğazı ile Büyük Sincanlı Ovasına bağlanır. Kumalar dağı Afyon ilinin adeta bel kemiği durumunda bir iç dağ sırasıdır.Kumalar dağının temel yapısı granit, Trahit ile Çiğmer denilen kalkerli taşlardan kurulmuştur. En yüksek tepesi Başören yakınında 2.300 metreye kadar yükselir. Dadak yaylası ise denizden 2.000 metre yüksektedir. Kumalar adı Firig çağında dağda Men tapınağında iki kişilik bir mezar oyması bulunduğu için, iki eş kadın (Kuma) nın mezarı sanıldığı için verilmiştir. Kumalar dağının batıya Karadirek çayına akan yönü daha az oyulmuş durumdadır.

BAKIR ÇAĞI’NDA NUH: Yapılan tarihi incelemelerde Nuh Köyünün en eski tarihi Bakır Çağı’na kadar dayanmakta olup, Nuh Köyünde tespit edilen en eski ve günümüze kadar gelen tarihi bulgu  Bakır Çağı Sitesi (Hüyüğü) Karataş Mevkii’ dir.

ETİ (HİTİT) ÇAĞI’NDA NUH: Mira Kuvalya Krallığı Afyon ve Kütahya topraklarında kurulmuştur. Mira Krallığına bağlı bir prenslik olan Kuvalya’nın başkenti Şuhut İlçesi Hisar Hüyük’tür. Çünkü Kuvalya halkı dağlara çekildiğinde Kumalar dağı içlerinde Bizans çağlarına kadar özelliklerini koruyan ve Kilise Kayıtlarına göre LYKAONES’ler adı ile yaşamışlardır. Bu dağılış sırasında Firiglerin gelişi ile bir kısım Kuvalya’lı da doğuya kaçarak KUVANYA adı ile İkonium (Konya) şehrinin çekirdeği olan Alaaddin tepesine yerleştiler. Batıya karşı Eti Memleketlerini korumak üzere üç istihkam yapılmıştır. Bunlar Büyük Sincanlı ovasına bakan Çatkuyu-Reşadiye kalesi, Gezler Kalesi ve Küçük Sincanlı’da Nuh köyü önündeki Karataş Kalesi ‘dir. Bu istihkamların yapıları tam Eti çağı yapılarıdır. LİKAONES Kumalar dağında yerleşmiş bir Eti halkıdır. Kuvalya halkı. İki önemli yerleşim yeri bulunmaktadır. Küçük Sincanlı’da Nuh Köyü… (Burada yağ kandili konacak rafcıklar bulunan ve bir kiliseye ait direkler kilise yapısı görülmüştür.) İkinci yerleşim yeri; Şuhut ilçesi batısında Senir Köyü deresinde Bin İnlerdir.

OSMANLI DÖNEMİNDE NUH: 1528 tarihli mufassal defter ile 438 numaralı defterde Karahisar Şehrine ait kayıtlarda; bugünkü Sinanpaşa ve çevresini içine alan Ulu-Sincanlı (Büyük Sincanlı) ve Kiçi-Sincanlı (Küçük Sincanlı) nahiyeleri kayıtlıdır. Kiçi_sincanlı’da 6 Köy, 3 Mezraa, 1 Çiftlik ile 8 çayır ve yaylak mevcuttur. 1530 tarihli defterde Kiçi-Sincanlı’da Mahmarı, Kızıl-Ağıl, Nuh ve Derecik köylerinde birer İmam vardır denilmektedir. İmam bulunan köylerde cami bulunması da muhtemeldir. 1575 tarihli defterde Üç cami ile dört mescid görülmüştür. Bunlar Boyalu Köyü Camii, Güney Köyü Camii, ve Sinan Paşa Camii ile,  Nuh Köyü Mescidi, Küçük Sincanlu’nun Sarban-hisarı Köyü Mescidi, Sinir Köyü Okcu Sinan Bey Mescidi ve Düzağaç Köyünde Hoca Veli ve Sevindik mescidi kaydı bulunmaktadır. XIX. yüzyılda Sincanlı Kazasına bağlı Sinan-Paşa Köyünde Lala Sinan-Paşa Camii, Akviran Köyünde Turunçzade Süleyman Paşa Camii ile Nuh Köyü Mescidi, Mihmarı Köyü Mescidi, Sarban Köyünde Pir-Ahmed Mescidi ve Hacı Paşa Mescidleri mevcuttur. Kaynak: Afyon İli Tarihi – Süleyman Gönçer Anadolu’nun Kilidi Afyon – Afyonkarahisar Valiliği Yayını

(Kasabamızın Tarihi bilgileri Osman ALMACIK tarafından derlenip gönderilmiştir. Kendisine çok teşekkür ederiz.)

Üyelik Girişi
Etkinlik Takvimi
Canlı İzle

Hava Durumu