• https://www.facebook.com/pages/Nuh-Sevdal%C4%B1lar%C4%B1/1639195856299594?ref=bookmarks&__nodl
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret694579
Site Haritası
Saat
HASAN EŞME
hasanesme@hotmail.com
ÇEVREDEN
27/02/2014

Kiraz’da yürüyüş parkımız çok güzeldir. Yürüme işi zevkleyapıyoruz. Havalarında güzel gitmesi nedeniyle insanda değişiklik istekleri deağır basıyor. İşte geçen gün Köprübaşı’nın sağından izlediğim yol ikiyeayrıldı. Yol ayrımından sağa sapınca Ceritler Köyü’ne(yeni büyükşehir yasasıylamahalle oldu) çıkmıştım. Bugünde sola saptım. Hisar Mahallesi’ndeki örenyerlerini merak ediyordum. Caminin yanından yokuşa saptım. Ancak hisarın içindeevler olduğunu görünce durmadan yürümeyi sürdürdüm. Mezarlığın üstüne doğru çıktığımdabir çeşme gördüm. Motosikletli iki gençte başındaydı. Su içmek iyi gelecek diyeyanına yaklaştığımda suyun içilip içilmediğini sorduklarına ne yapacağımışaşırarak içmekten vazgeçtim. Az aşağıdaki yamaçta koyun otlatan çobanın yanınavarıp sordum. Yol kıyısındaki her çeşmenin suyunun içilebileceğini söyledi.Geriye dönüp suyu içtikten sonra yeniden yanına vardım. Dağ başında konuşmayagereksinimi var. Emekli öğretmen olduğumu söyleyince sevindi ve şu fıkrayı anlattı:”Üniversitede okuyan dört genç bir sınav günü sabahı uyuya kalınca sınavıkaçırmış. Yeniden sınav hakkı kazanabilmek için öğretim görevlisine mazeretkabul ettirmeleri gerekiyormuş. Sınava gelirken arabamızın tekerleği patladı. Oyüzden gelemedik demişler. Görevli pek inanmamış ama inanır gibi görünmüş. Üçgün sonra sınav yapacağını söylemiş. Sınav günü üzerinde sınav soruları yazılı kâğıtlarıdağıtmış. Kâğıdın bir yüzünde onar puanlık dört bilgi ölçecek soru, ötekiyüzünde ise; arabanızın hangi tekerleği patladı diye altmış puanlık tek soruvarmış.”

Gökhan çobanın anlatırken ki tatlılığı ve öğretmeneinanmışlığı beni mutlu etti. Sohbetimiz uzadıkça uzadı. Bana Kiraz ve çevresihakkında kısa bilgiler verdi. Çevrede bir adamın hemen her şeyi bilebildiğinisöyledi. İnancını bozmadan dinleyip gülümsemekle yetindim. Ceketinin içcebinden bunu bilir misin diye tomar çıkardı. Sarmaşık sürgünleriydi. Çarşamba Pazarı’ndatezgâhlarda gördüğümü söyledim. Koyunların otladığı yerler bizim dağlarıandırıyor gibi olunca kulaycığı tarif ettim. Oralarda da aynı adla bilindiğiniöğrenmiş oldum. Gökhan yol planı çizdi. Köpek tehlikesi olmadığını da öğrenipKırköy Mahallesi’nden Kiraz’a giriş yaptım. Zaman zaman adrenali yükseltengüzel bir yürüyüşü bitirmiş oldum. 27.02.2014/KİRAZ1875 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAYRAM'I YİTİRDİK - 25/03/2015
Eğitim emekçimiz,canımız,arkadaşımız,kardeşimiz Bayram'ı bizden koparıp aldı.Küçücükten başlayan birliktelik bazen çocuksu tavırlarla,çoğu zamanda bilge kişi tavırlarıyla 50 yıldan bu yana sürüp geldi.
Sevinmek ve sevmek - 27/02/2015
Toplum olarak
HAŞAŞ HAVLASI(HAŞHAŞ HELVASI) - 02/08/2014
Yeşil bitkisinden, kozasından, saplarından yararlandığımız haşhaş bitkisinin tanelerinin ezilmesiyle(sürtülmesiyle) kullanılan yiyecek türü de çoktur.
EVA LUNA ANLATIYOR. - 30/05/2014
Isabel Allende/Türkçesi: Eren Yücesan, Can Yayınları-1991 252 sayfa. Kitabı okumaya başlarken acaba okusam mı okumasam mı dediğim kitaplar vardır. Okumaya karar verinceye kadar zorlanırım.
YİTİRİLEN DEĞERLER-61:TEZ PİŞTİ - 08/05/2014
Bizim çocukluğumuzun afıyan çapasında, tırpan tarlasında, arpa yolmasında sofralarımızın olmazsa olmazı bir tatlı türümüzdür.
KÖY ENSTİTÜLERİ, CEMAZİYELEVVEL VE BEKİR HOCA - 17/04/2014
Hürriyet’in 21 Aralık 2013 günlü “Yeter Söz Milletin” köşesinde Hilmi Dinçer imzalı yazıyı okuduğumda anılara dalıp gittim.
KİTAP: ALBAYA MEKTUP YOK - 20/02/2014
Gabrıel Garcia MarQuez- Çeviri: Handan Saraç
TATİL OKUMASI - 28/01/2014
Bu öğretim yılının dinlenme tatilinde küçük kızlarım Yaren ve Eylül’le birlikte Kiraz’dayız.
ATATÜRK'Ü ANMA GECESİ - 25/01/2014
Kiraz Belediyesi ilçenin Köprübaşı semtinde Cumhuriyetin 90. Yıl etkinlikleri için güzel afişler hazırlatmıştı.
 Devamı
Üyelik Girişi
Etkinlik Takvimi
Canlı İzle

Hava Durumu