• https://www.facebook.com/pages/Nuh-Sevdal%C4%B1lar%C4%B1/1639195856299594?ref=bookmarks&__nodl
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret694486
Site Haritası
Saat
HASAN EŞME
hasanesme@hotmail.com
OKUDUĞUM KİTAP: BİR NEFES İSTANBUL
07/03/2013
OKUDUĞUM KİTAP: BİR NEFES İSTANBUL

Yazan: Aret VARTANYAN / GOA Yayıncılık/2009 - 400 sayfa

1978 yılında, Ermeni, Rum, Yahudi, Türk ve Rus üyeleriyle İstanbullu geniş bir ailenin tek çocuğu olarak dünyaya gelen yazarımız bu yapıtında İstanbul’u betimleme ve öz yaşam öyküsü içinde ele aldığı konuyu akıcı biçimde okuyucuya sunmuş. İlk başladığımda zorlanacak gibi olduğum, ancak daha sonra bitirmeden bırakamadığım kitaplar arasında yerini aldı. Bireysellikten toplumculuğa giden yolda şöyle diyor: “Var olanda hepimizin sorumluluğu varise önce kendi evimizin önünü temiz tutarak, kendi bahçemizde hayalimizdeki cennetimizi yaratarak başlamadıkça hiçbir şey değişmeyecek, hiçbir şey düzelmeyecek. ”Bireysel olarak hepimizin çelişkileri,  hataları, yanlışları, sorunları, sapkınlıkları var… Ve yine hepimizin duyguları, hayalleri, sevgileri, inançları var…”“Benim için vatan, bayrak, dil, etnik kimlik… Hepsi kişiye özel, hepsi insan olmanın bir sonraki adımı. Önce insan. Doğduğunda ne etnik kimliğini, ne bayrağını, ne dilini, ne de dinini seçme şansın var. Bu yüzden bir ömür bir ömür etiketlenerek yaşamak anlamsız. Anlamlı olan, saygı duyabilmek.”

Bireyin açmazlara düşmekten sıyrılmasını: “Ağlamaktan vazgeç. Zayıf, aciz, korkak insan sürekli başkalarını, kendi dışındakileri suçlar. Zayıflık açmaktır, acınmaktır. ”Aynaya baktığında dışarıda milyonlarca olandan birisin. Ahlaka, toplumun sana öğrettiklerine karşı gelecek, başkaldıracak zerre cesaretin olmadığının farkına var. Kendi kendini güçlü olduğunu inandırmaya çalışma. Değilsin. Göğsünü açıp, kalabalığa bağıramadıkça ‘ben buradayım’ ,elindekileri kaybetmek korkunu yenemedikçe ve başkalarının onayını, takdirini bekledikçe bir zavallıdan öteye geçemeyeceksin. Söylenme, söyle ve yap. ”Yalnızlığınla kavga etmekten vazgeç. Yalnızsın ve kimse sana senden daha yakın değil. Olamayacak da. Sen yalnızsın. İnsan yalnız bir varlık. Bunu değiştiremeyeceğinin farkında ol ve kabul et. Başkalarına hükmetme isteğin, hükmedilme isteğinden başka bir şey değil. Ne hükmetmeye ne de hükmedilmeye odaklan.”

Evli bir çiftin ayrılık sonucu evin düzeninin bozulmasını ve psikolojisini: “Ben boş salonda sigaramı yakıyorum. Bu ev doluyken de aynıydı. Yalnızdı. Ayrı iki hayat vardı. Şimdi de yalnız. Üstelik artık bir hayat var. Daha az yorulacak. Çocuk olsaydı işler biraz daha çetrefil olurdu. Yalnızdı. Ayrı iki hayat vardı. Şimdi de yalnız. Üstelik artık bir hayat var. Daha az yorulacak. Çocuk olsaydı işler biraz daha çetrefil olurdu. Şimdi biraz daha büyüyecek. Yaşamda dönemeçler var. Evlilik, çocuk sahibi olmak, başka bir ülkede yaşamak, hızlı iniş çıkışlar… Bunların hepsi bir adım yukarı götürür insanı. En çok da ‘acı’ güçlendirir. Beni öldürmeyen her şey beni güçlendirir.”

Sözden çok eylemin gerekliliğini: “Bir şeyi gerçekten yapacaksan söylenmezsin yaparsın. Yapmaman için sadece yeterli nedenlerin oluşmamış demektir. Yeterli nedenin oluştuğunda kimse seni tutamaz. Eve en yorgun geldiğin akşam, parmağını bile oynatacak halin yokken, hoşlandığın kişi seni koşmaya davet etse gider misin gitmez misin? Harekete geçmek için nedenin oluştuğunda, geçersin.” “İnsanların rollerine uygun kalıplarda olmasını bekliyoruz. Oysa hepimiz, yöneten yönetilen, patron işçi tuvalette yaptıklarımızdan gece yatağımızda pijamalarımızla yatmaya kadar aynıyız. Aslında biliyorum tam olarak da anlatamıyorum.”

Kimi konularda sözün deneyimsiz bireylerce yapılmasının daha uygun düşeceğini: “Kor kömürde yürüyerek köprüyü geçip karşıdaki kolu indirmek isteyen bir grup düşün. Hepsinin ayakları yanmış. O kolu indirmeye gidecek kişi, kömürde hiç ayağı yanmamış ve oradaki kömürün ayağını yakacağını bilmeyen, deneyimlememiş olan olacak.”

Her olumlu ve olumsuzluk sergileyen gençlerin önünde önderleri olduğunu: “Hepsi bir taraf olmadan önce kendi varlıklarını anlatmaya çalışıyorlar. İfade edemediklerinde de, ifade edemeyen, dinlenmeyen her genç ile aynı kaderi paylaşıp nereye çekersen oraya gidecek hale dönüşüyorlar. Bazen bir abi, bazen bir dede onları dinliyor, fikirlerini önemsiyor en azından önemsediğini hissettiriyor ve kendi yönüne doğru çekiyor. İntihar bombacılarının doğuşu da, fuhuş ticaretinde mal gibi satılanların da önemli bir kısmının başlangıç noktası bu. Buna bir de eğitimsizliği, yoksulluğu ekle işte manipüle edecek piyonları bulabileceğin bir tarla. Kim önce gelirse kapıyor. Terörist, pezevenk, sahte şeyhler… Kim önce gelirse…”biçiminde ifade ediyor.

Sonuç olarak okuyan her bireyin kendine alacak dersler bulacağını umuyorum. Birey ve toplum yapısına da katkıları olacak yapıt. Her dostun ve kitapseverin okuması yararlı olacaktır düşüncesiyle okunası kitaplarda daha çok buluşalım diyorum. 07.03.2013/KİRAZ2290 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAYRAM'I YİTİRDİK - 25/03/2015
Eğitim emekçimiz,canımız,arkadaşımız,kardeşimiz Bayram'ı bizden koparıp aldı.Küçücükten başlayan birliktelik bazen çocuksu tavırlarla,çoğu zamanda bilge kişi tavırlarıyla 50 yıldan bu yana sürüp geldi.
Sevinmek ve sevmek - 27/02/2015
Toplum olarak
HAŞAŞ HAVLASI(HAŞHAŞ HELVASI) - 02/08/2014
Yeşil bitkisinden, kozasından, saplarından yararlandığımız haşhaş bitkisinin tanelerinin ezilmesiyle(sürtülmesiyle) kullanılan yiyecek türü de çoktur.
EVA LUNA ANLATIYOR. - 30/05/2014
Isabel Allende/Türkçesi: Eren Yücesan, Can Yayınları-1991 252 sayfa. Kitabı okumaya başlarken acaba okusam mı okumasam mı dediğim kitaplar vardır. Okumaya karar verinceye kadar zorlanırım.
YİTİRİLEN DEĞERLER-61:TEZ PİŞTİ - 08/05/2014
Bizim çocukluğumuzun afıyan çapasında, tırpan tarlasında, arpa yolmasında sofralarımızın olmazsa olmazı bir tatlı türümüzdür.
KÖY ENSTİTÜLERİ, CEMAZİYELEVVEL VE BEKİR HOCA - 17/04/2014
Hürriyet’in 21 Aralık 2013 günlü “Yeter Söz Milletin” köşesinde Hilmi Dinçer imzalı yazıyı okuduğumda anılara dalıp gittim.
ÇEVREDEN - 27/02/2014
Kiraz’da yürüyüş parkımız çok güzeldir. Yürüme işi zevkle yapıyoruz.
KİTAP: ALBAYA MEKTUP YOK - 20/02/2014
Gabrıel Garcia MarQuez- Çeviri: Handan Saraç
TATİL OKUMASI - 28/01/2014
Bu öğretim yılının dinlenme tatilinde küçük kızlarım Yaren ve Eylül’le birlikte Kiraz’dayız.
 Devamı
Üyelik Girişi
Etkinlik Takvimi
Canlı İzle

Hava Durumu