• https://www.facebook.com/pages/Nuh-Sevdal%C4%B1lar%C4%B1/1639195856299594?ref=bookmarks&__nodl
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret694579
Site Haritası
Saat
HASAN EŞME
hasanesme@hotmail.com
NESİN VAKFI
07/02/2013

BİR VAKIF VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Dünkü Cumhuriyet gazetesinde Ayşegül Özbek imzalı bir habere takıldım.Aşağıda yazıdan bazı bölümleri aldıktan sonra da vakıfla ilgili bilgilerden derleme yapmaya çalıştım.” 1995’te babası öldüğü zaman Türkiye’ye kesin dönüş yapıyor Ali Nesin. “En büyük korkum Nesin Vakfı’nı yaşatamamaktı. Korktuğum başıma gelmedi neyse ki” diyor. 
O yıllar bütün gelirini vakfın yaşayabilmesi için değerlendiriyor Ali Nesin. Daha sonra da tek bir gelirle vakfı yaşatmanın mümkün olmayacağını düşünerek vakfa destek olacak başka oluşumlar hayata geçiriliyor. Nesin Yayınevi, Matematik Köyü, son birkaç aydır da marangozluk atölyesi - Nesin Yapı. “Bir de bağışlar var. Yüzde 50’sini karşılıyor. Büyük bağışlar arada bir geliyor. ‘İşçiyim, maaşımı aldım, 5 lira verebiliyorum, kusura bakmayın’ diyenler var. Gün gelecek vakıf bağışlardan tamamen bağımsız bir şekilde yürüyecek umarım.” 
Tabii bunlar olurken de yetişmiş vakıf çocuklarının da söz sahibi olduğu çekirdek bir aile oluşuyor kendi kendine. Aziz Nesin’e “Aziz Dede” diyen vakıf çocuğu Süleyman Cihangiroğlu da onlardan biri. Cihangiroğlu artık Vakfın yöneticisi. 
“Doğramacılık atölyesini kuralı birkaç ay oldu. Kapı, pencereyle başladık. Ahşap masif üzerine işler yapacağız. Ev döşeyeceğiz. Ayaklarının üzerinde durmaya devam ediyor vakıf. Çocuklar gelmeye devam ediyor, mezunlarımız oluyor. Şimdi 42 çocuğumuz var. Ayrıca burs verdiğimiz çocuklar var iki yıldır.” 
2005 yılında kurulan yayınevinin başında ise Atay Eriş var. Dört de vakıf çocuğu çalışıyor yayınevinde. Her yıl Aziz Nesin’in aşağı yukarı üç kitabını yayına hazırlıyorlar. 
“Hiç yayımlanmamış şiirleri var sırada. Azizname, Azizname2 isimli iki taşlama kitabının baskısı bitti. Bir kitapta tekrar basacağız bunları. ‘Okuduğum Kitaplar’ da arşivdeki arkadaşların çalışmalarıyla eklenerek tekrar basılacak.” 
Nesin’in sağlığındaki kadar çok sattığını söylüyor Eriş. “Sürekli bastığımız kitaplar nedeniyle hâlâ yaşadığını düşünenler oluyor.” 
Eriş kısa bir süre önce çıkardıkları “Aziz Nesin’den Sıra Dışı” isimli kutu setini anlatıyor. İçinde Ali Nesin’in daha önce babasının ağzından kaleme aldığı bol fotoğraflı “Gömüyü Arayan Adam” kitabı, saatli duvar takvimi, kendi sesinden şiirlerinin yer aldığı CD, bir belgesel, “Sporcu Milletiz Vesselam” kitabı, iki de Aziz Nesin çizgi romanı var. 
“Takvimde her şeyi baştan ürettik. Aziz Nesin’in öyküleri, seçilmiş sözler yer alıyor. Halk takvimini de o takvimin içine ekledik.” Tükenen, 2014’te tekrar basacakları takvim yerine sette“Sanat Yazıları” kitabı var artık. Setin satışı, internet sitesi üzerinden ve doğrudan insanlar aranarak yapılıyor.”
Nesin Vakfı, eğitim olanaklarından yoksun çocukların topluma yararlı bireyler olarak yetiştirilmesi amacıyla 1973 yılında yazar Aziz Nesin tarafından kurulan vakıftır. Nesin Vakfı'nın amacı, eğitim olanaklarından yoksun çocukların, tükettiğinden çok üreten, toplumsal sorumluluğu olan, özgüvenli ve özverili, kendini sürekli geliştiren, kendine ve dünyaya eleştirel gözle bakan, topluma yararlı bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır.

1982'den beri etkinliklerini yürüten vakıf, ailelerin onayı ile ilkokul çağı ve öncesindeki çocukları İstanbul-Çatalca'daki vakıf binasında kendi istekleriyle vakıftan ayrılana ve kendi ayakları üstünde duracak olgunluğa erişene kadar yetiştirir. Vakıf, kırk dolayında çocuğa hizmet verecek kapasiteye sahiptir.

Nesin Vakfı'na genellikle ilkokul çağına girmemiş ya da yeni girmiş çocuklar kabul edilir. Kardeşleri ayırmamak amacıyla ya da çok zor koşullardaki çocuklar için bu genel kuralın bozulduğu olmuştur. Çocuklar Nesin Vakfı'na ailelerinin noterden tasdikli muvaffak namesiyle kabul edilir.

Çocuklar toplumda kendi başlarına ayakta durabilecek eğitim, beceri ve olgunluk düzeyine eriştikten sonra Nesin Vakfı'ndan kendi istekleriyle ayrılırlar.  1972'den 1995'e kadar vakfı Aziz Nesin yönetmiştir. 1995'te vakfın yönetimini oğlu Ali Nesin üstlenmiştir. Ali Nesin, 2010 başında vakfın yönetimini eski vakıf çocuklarından Süleyman Cihangiroğlu'ya devretmiştir.  

Giderleri:

 

 Aziz Nesin yapıtlarının telif haklarıyla(1/4 oranında),vakfın gayrimenkulleriyle(1/3 oranında),genellikle dar gelirli halkımızın bağışlarıyla(5/12 oranında)dır.Posta çeki numarası:164 00 09 dur.İş,Ziraat,Vakıf ve yapı Kredi Bankaları’nda bağış hesap numaraları vardır.

Etkinlikleri:

1) 23 Nisan Çocuk Şenliği. 2002'den itibaren 23 Nisan şenlikleri düzenlemeye başladık. Gerçek çocuk şenlikleri... Bayram gibi bayram yani... 2002 şenliğinden:
    1a) Okay Temiz eşliğinde topluca davul. 
    1b) Tavşan yuvalarının duvarlarını boyama
    1c) Surat boyama
    1d) Dans, horon tepme ve tepinme
    1e) Satranç
    1f) Resim
    1g) Çeşitli oyunlar

2) Mayıs Pikniği. Kutlamaların yasak olduğu yıllarda, 1 Mayıs'ta Aziz Nesin Vakıf'ta dostlarına bir yemek verirdi. Ölümünden sonra bu geleneği bir şenlik haline getirdik. Kutlamalar yasal olduktan sonraki yıllarda her yıl Mayıs'ın 1 Mayıs'a rastlamayan ilk cumartesi günü (yani 2-8 Mayıs'a arasındaki cumartesi günü) Vakıf'ta dostlarımızla piknik yaparız, türkü söyler, dans eder, yer, içer ve eğleniriz. Şenlik gece yarılarına dek sürer. Bu piknik, bizim dostlarımıza teşekkür anlamına gelir ve davetiyesizdir.

3) Temmuz Pikniği - Aziz Nesin'i Anma Günü. Adının anma günü olduğuna bakmayın, can sıkıcı bir merasim değildir, uzun söylevler olmaz, yas tutmayız biz. O gün de piknik yaparız, eğleniriz. Pikniğinizi alın ve gelin. Temmuzun ilk cumartesi günü, saat 1-2 gibi. Davetiyesizdir.

4) Aralık Yemeği - Aziz Nesin'in Doğum günü. Aziz Nesin'in doğum günü 21 Aralık'tır. O tarihlerde İstanbul'da bir restoranda (genelde Armada'da) kurucumuzun doğum gününü kutlarız.

VAKIF BİNASI:

Çocuk Oyun Odası, Karanlık Oda, Seramik Atölyesi, Kütüphane, Takı-Boncuk Atölyesi, Tiyatro Salonu, Yemek Salonu, Mekano Odası, Mutfak ve Çamaşırhane, Etüd Odası, Oturma Salonu, Sanat Eserleri Odaları, Marangozhane, Dikiş Odası, Yönetim Odaları bölümlerinden oluşmaktadır.

PROJELERİ:

Aziz Nesin Arşivi, Aziz Nesin ve Çağdaşları Müzesi, Aziz Nesin'in Yeni Türkçeye Çevrilecek Yapıtları, Aziz Nesin Kültür Sanat ve Bilim Evi, Nesin Vakfı Tarla başı Gençlik ve Çocuk Evi, Cevizlik, Çiftlik, Çocuk Bahçesi, Gazete Koleksiyonumuz, Kütüphane, Yarı Kapalı Spor Alanı, Nesin Vakfı'nın Geleceği: Gayrimenkul! Dere Islah Çalışması ve Aziz Nesin'in Taş Köprü Düşü, Vakfa Ait Binaların tadilatı

Daha öncede ön bilgim olan Nesin Vakfı hakkında sizlere aktaracaklarım şimdilik bu kadar.Dileğimiz çocuk ve gençlerimizin elinden tutup topluma kazandıran böylesi vakıfların artarak yaşamasıdır.Tüm mutluluklar üzerinize olsun. 07.02.2013/Afyonkarahisar3711 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAYRAM'I YİTİRDİK - 25/03/2015
Eğitim emekçimiz,canımız,arkadaşımız,kardeşimiz Bayram'ı bizden koparıp aldı.Küçücükten başlayan birliktelik bazen çocuksu tavırlarla,çoğu zamanda bilge kişi tavırlarıyla 50 yıldan bu yana sürüp geldi.
Sevinmek ve sevmek - 27/02/2015
Toplum olarak
HAŞAŞ HAVLASI(HAŞHAŞ HELVASI) - 02/08/2014
Yeşil bitkisinden, kozasından, saplarından yararlandığımız haşhaş bitkisinin tanelerinin ezilmesiyle(sürtülmesiyle) kullanılan yiyecek türü de çoktur.
EVA LUNA ANLATIYOR. - 30/05/2014
Isabel Allende/Türkçesi: Eren Yücesan, Can Yayınları-1991 252 sayfa. Kitabı okumaya başlarken acaba okusam mı okumasam mı dediğim kitaplar vardır. Okumaya karar verinceye kadar zorlanırım.
YİTİRİLEN DEĞERLER-61:TEZ PİŞTİ - 08/05/2014
Bizim çocukluğumuzun afıyan çapasında, tırpan tarlasında, arpa yolmasında sofralarımızın olmazsa olmazı bir tatlı türümüzdür.
KÖY ENSTİTÜLERİ, CEMAZİYELEVVEL VE BEKİR HOCA - 17/04/2014
Hürriyet’in 21 Aralık 2013 günlü “Yeter Söz Milletin” köşesinde Hilmi Dinçer imzalı yazıyı okuduğumda anılara dalıp gittim.
ÇEVREDEN - 27/02/2014
Kiraz’da yürüyüş parkımız çok güzeldir. Yürüme işi zevkle yapıyoruz.
KİTAP: ALBAYA MEKTUP YOK - 20/02/2014
Gabrıel Garcia MarQuez- Çeviri: Handan Saraç
TATİL OKUMASI - 28/01/2014
Bu öğretim yılının dinlenme tatilinde küçük kızlarım Yaren ve Eylül’le birlikte Kiraz’dayız.
 Devamı
Üyelik Girişi
Etkinlik Takvimi
Canlı İzle

Hava Durumu