• https://www.facebook.com/pages/Nuh-Sevdal%C4%B1lar%C4%B1/1639195856299594?ref=bookmarks&__nodl
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret694578
Site Haritası
Saat
HASAN EŞME
hasanesme@hotmail.com
ZOR GÜNLERİN DOSTU
28/12/2012

ZOR GÜNLERİN DOSTU

Kasım ayının zor günleriydi. Sık sık hastanelere gidiyor, çaresizlik içinde kıvranıyor, çoğu zaman olumlu sonuçlar alamadan Gaziemir’e dönüyorduk. Ege Üniversitesi Hastanesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi yanında Bergama’da, Alsancak’ta, Denizli’de ve son olarak ta Karşıyaka Medikal Park hastanesinde hastamıza derman olalım diye çırpınışlarımız sürüyordu. Bu çırpınışlarımızda dostlarımız sevenlerimiz yardımcı oluyor, yakın ve uzaktakiler telefonla arıyor ya da yüz yüze görüşüyorlardı. Gezmeye, oyun oynamaya, sohbet etmeye canımız istemiyordu. İşte bu karamsar günlerimde dostla söyleşir gibi okuduğum kitabı sizlerle paylaşmaya karar verdim. Küçük boyutlu büyük harflerle ONLAR BİZİM İÇİN ÖLDÜLER üst başlığı ve büyük boyutlu büyük harflerle BU VATAN BÖYLE KURTULDU adlı Erol Mütercimler tarafından yazılmış kurtuluş savaşı tarihimize ışık tutan bir yapıt. Alfa yayınlarınca Aralık -2009’da cep boy 3.baskısı yapılmış kitap.

Yazar deniz kuvvetlerimizde uzun yıllar çalıştığından kurtuluş savaşı yıllarını bu açıdan incelemiş. Bölük pörçük bilgilerimin toparlanmasına da yardımcı oldu. Kitabın zor ve sıkıntılı dönemlerimizin en iyi arkadaşı, can yoldaşı olduğunu birken daha gösterdi. Kitabın arka kapağındaki yazıdan bir bölümü sizlerle paylaşıp iç bilgileri siz okuyuculara bırakmak istiyorum.”Bu Vatan nasıl kurtuldu? Bugün bu soruyu sorup yanıtını vermek çok kolay. Oysa 1920’lerin koşullarını hayal ederek yaşamaya çalışalım, bakalım neyle karşılaşacağız.

Anadolu İngilizlerin kışkırtmasıyla Yunanlıların işgali altında. Üstelik uluslar arası kurallara aykırı olarak, kadınların kızların ırzına geçiliyor, her yer yağmalanıyor, yakılıyor, yıkılıyor, camilerde ezanlar okunamıyor… Savaşacak silah ve cephane yok, yiyecek yok, gidecek yok, para da yok… Demiryolları işgal altında, karayolu da yok.”

Kötü gün dostu sevebileceğiniz kitaplar için daha zaman geçirebilmeniz , sağlıklı günler diliyorum. 22.12 2012/ Gaziemir2567 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAYRAM'I YİTİRDİK - 25/03/2015
Eğitim emekçimiz,canımız,arkadaşımız,kardeşimiz Bayram'ı bizden koparıp aldı.Küçücükten başlayan birliktelik bazen çocuksu tavırlarla,çoğu zamanda bilge kişi tavırlarıyla 50 yıldan bu yana sürüp geldi.
Sevinmek ve sevmek - 27/02/2015
Toplum olarak
HAŞAŞ HAVLASI(HAŞHAŞ HELVASI) - 02/08/2014
Yeşil bitkisinden, kozasından, saplarından yararlandığımız haşhaş bitkisinin tanelerinin ezilmesiyle(sürtülmesiyle) kullanılan yiyecek türü de çoktur.
EVA LUNA ANLATIYOR. - 30/05/2014
Isabel Allende/Türkçesi: Eren Yücesan, Can Yayınları-1991 252 sayfa. Kitabı okumaya başlarken acaba okusam mı okumasam mı dediğim kitaplar vardır. Okumaya karar verinceye kadar zorlanırım.
YİTİRİLEN DEĞERLER-61:TEZ PİŞTİ - 08/05/2014
Bizim çocukluğumuzun afıyan çapasında, tırpan tarlasında, arpa yolmasında sofralarımızın olmazsa olmazı bir tatlı türümüzdür.
KÖY ENSTİTÜLERİ, CEMAZİYELEVVEL VE BEKİR HOCA - 17/04/2014
Hürriyet’in 21 Aralık 2013 günlü “Yeter Söz Milletin” köşesinde Hilmi Dinçer imzalı yazıyı okuduğumda anılara dalıp gittim.
ÇEVREDEN - 27/02/2014
Kiraz’da yürüyüş parkımız çok güzeldir. Yürüme işi zevkle yapıyoruz.
KİTAP: ALBAYA MEKTUP YOK - 20/02/2014
Gabrıel Garcia MarQuez- Çeviri: Handan Saraç
TATİL OKUMASI - 28/01/2014
Bu öğretim yılının dinlenme tatilinde küçük kızlarım Yaren ve Eylül’le birlikte Kiraz’dayız.
 Devamı
Üyelik Girişi
Etkinlik Takvimi
Canlı İzle

Hava Durumu