• https://www.facebook.com/pages/Nuh-Sevdal%C4%B1lar%C4%B1/1639195856299594?ref=bookmarks&__nodl
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret694485
Site Haritası
Saat
HASAN EŞME
hasanesme@hotmail.com
yitirilen değerler 60
01/10/2012

YİTİRİLEN DEĞERLER-60: ÇORAP VE KOLAN ÖRME

Yün iplik(erpiden) başlıklı yazımda anlattığım işlemler sonucu oluşan yün iplikten çorap, patik, kazak, kaşkol, kuşak, kolan örülürdü. Çoraplar beyaz yünden düz olarak, üstü kara altı ak yün veya mamarı(Mahmarı) çorabı dediğimiz çeşitli boyama iplikleriyle kadınlar için çoraplar örülürdü. Düğünü olacak genç erkekler için kara goncu kara dabanı nakışlı güveyi çorabı örülürdü. Giyilirken delinen çorapların deliklerinin çitilmesi de bu ipliklerle yapılırdı. Arada çitilemeyecek kadar dağılmış altlıklar makasla alınıp ayak kısmı yeniden örülüp konç kısmına bağlantı yapılırdı. Eskiyen yerlerden kesilen ve giyilemeyecek derecede dağılan çorap eskileri biz çocukların olur, bu eskilerle gelen çerçilerden kuru üzüm, ipli şeker, keçiboynuzu gibi yiyecekler alırdık.

Kolan: 2,5-3 cm eninde 2-3 m uzunluğunda yassı şerit biçiminde renkli, yassı, enli kuşak, bağ gibi yün ipliği örmesidir Kompozisyonları geometrik süslemelerden oluşturulur. Kolan örmelerinde uygulanan desenler tekrarlanan ince uzun desenlerdir. Bazı kolanda aynı desenin kullanıldığı, bazılarında ise bölüm bölüm farklı ve tekrarlanan desenlerin kullanıldığı görülmüştür. Bir yanı Y biçiminde çatal öbür yanı soyulmuş düz ağaç karına yaslanırdı. Çatal bölüme kolan örgüsünde kullanılacak renkli iplikler takılırdı. Bir alttan, bir üstten saç örgüsü biçiminde örülüp çıkarılırdı. Bele kuşanılan şalın üstüne dolanırdı. Sırta çocuk sarmada kullanılırdı. Tarlada çocuklara salıngaç kurmak için kullanılırdı.

Kasabamız kadınları ince sanat zevkini, estetiğini, duygusallığını, hoşgörüsünü, pratikliğini üretmiş olduğu el sanatları ürünler ile ortaya koymuştur. Böylece çok zengin ve değerli sanat eserlerine sahip olmuştur. Sahip olduğu bu sanat eserlerini her geçen gün özenle geliştirerek zenginleştirmeye devam etmiştir. Söz konusu el sanatları, toplumların yapılarına, geleneklerine, beğenilerine ve kültürlerine göre değişik özellikler gösteren, maddi ve manevi değerlerini yansıtan çalışmaların bir bölümüdür. Aynı zamanda, bireylerin bilgi ve becerilerine dayanan, özellikle doğal hammaddelerin kullanıldığı, doğal olarak çeşitli bitkilerden yapılan doğal boyalar, elle ve basit araçlarla yapılan ve içinde yaşanılan toplumun yaşam biçimini, gelenek ve göreneklerini taşıyan, duygularını yansıtan en eski sanat dalıdır.

Tarımsal üretimin yanı sıra gelişimini sürdüren el sanatları, milletlerin kültürünü ve folklorik dokusunu karakterize eden önemli bir unsurdur. Daha önemlisi, toplumların gelenek ve göreneklerini, yaşam biçimini kuşaktan kuşağa aktaran ve gelişmesini devam ettiren belgelerdir.

Günümüzde ise bu dokumalar daha çok süsleme malzemesi olarak tercih edilmektedir. Kolan, artık dokunmadığı veya çok az miktarda üretiminin yapıldığı görülmektedir. İnsanlar kolanı eskiden hayvan koşumlarında çuval taşımalarda, çocuk bağlamada, giysilerde bel kuşağı olarak kullanmaktaydı. Günümüzde ise artık bu işlerin yerine farklı araçları veya fabrikasyon olarak üretilen kolanları tercih edilmesi kolan örme sanatının hemen hemen yok olmasına neden olmuştur. 24.09.2012/NUH2897 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAYRAM'I YİTİRDİK - 25/03/2015
Eğitim emekçimiz,canımız,arkadaşımız,kardeşimiz Bayram'ı bizden koparıp aldı.Küçücükten başlayan birliktelik bazen çocuksu tavırlarla,çoğu zamanda bilge kişi tavırlarıyla 50 yıldan bu yana sürüp geldi.
Sevinmek ve sevmek - 27/02/2015
Toplum olarak
HAŞAŞ HAVLASI(HAŞHAŞ HELVASI) - 02/08/2014
Yeşil bitkisinden, kozasından, saplarından yararlandığımız haşhaş bitkisinin tanelerinin ezilmesiyle(sürtülmesiyle) kullanılan yiyecek türü de çoktur.
EVA LUNA ANLATIYOR. - 30/05/2014
Isabel Allende/Türkçesi: Eren Yücesan, Can Yayınları-1991 252 sayfa. Kitabı okumaya başlarken acaba okusam mı okumasam mı dediğim kitaplar vardır. Okumaya karar verinceye kadar zorlanırım.
YİTİRİLEN DEĞERLER-61:TEZ PİŞTİ - 08/05/2014
Bizim çocukluğumuzun afıyan çapasında, tırpan tarlasında, arpa yolmasında sofralarımızın olmazsa olmazı bir tatlı türümüzdür.
KÖY ENSTİTÜLERİ, CEMAZİYELEVVEL VE BEKİR HOCA - 17/04/2014
Hürriyet’in 21 Aralık 2013 günlü “Yeter Söz Milletin” köşesinde Hilmi Dinçer imzalı yazıyı okuduğumda anılara dalıp gittim.
ÇEVREDEN - 27/02/2014
Kiraz’da yürüyüş parkımız çok güzeldir. Yürüme işi zevkle yapıyoruz.
KİTAP: ALBAYA MEKTUP YOK - 20/02/2014
Gabrıel Garcia MarQuez- Çeviri: Handan Saraç
TATİL OKUMASI - 28/01/2014
Bu öğretim yılının dinlenme tatilinde küçük kızlarım Yaren ve Eylül’le birlikte Kiraz’dayız.
 Devamı
Üyelik Girişi
Etkinlik Takvimi
Canlı İzle

Hava Durumu